اگر نگاهی به کمد لباس‌های خود بیاندازید، قطعا با جنس‌های مختلفی از لباس‌ها رو به رو می‌شوید.

شستشو و نگهداری درست از لباس ها می تواند عمر و کیفیت آن ها را افزایش دهد. در ادامه توضیحاتی درباره شستشو و نگهداری اصولی از لباس ها آورده شده است:

شستشو و نگهداری جین:

پارچه جین یکی از پارچه های محبوب در صنعت پوشاک است و برای ساخت لباس های دنیم مانند شلوار جین و کت جین به کار می رود. برای نگهداری از پارچه جین و حفظ کیفیت آن، می توانید از راهنمایی های زیر استفاده کنید:

 پارچه جین باید با دمای آب خنک شسته شود. برای پاک کردن لکه ها، بهتر است از مواد شوینده استفاده کنید و از آب گرم استفاده نکنید. همچنین، برای حفظ رنگ پارچه جین، بهتر است از مواد شوینده مخصوص رنگ آن استفاده کنید.

 پارچه جین را هرگز در ماشین لباسشویی خشک نکنید. بهتر است پس از شستشو، آن را به صورت خشک بر روی طبقه یا سطح صاف باشد آویزان کنید. همچنین، از آفتاب در معرض گذاشتن پارچه جین برای خشک شدن خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث از دست دادن رنگ و کیفیت پارچه شود.

همواره باید دستورالعمل شستشو روی برچسب لباس را رعایت کنید. هر پارچه جین ممکن است شرایط شستشوی متفاوتی داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل شستشو را دقیقاً دنبال کنید.

شستشو و نگهداری پارچه‌های کشمیر:

پارچه های کشمیر یکی از نرم و لطیف ترین پارچه هایی هستند که می توانید برای لباس های خود استفاده کنید. اما به دلیل حساسیت و ظرافت این پارچه ها، نیاز است که در هنگام شستشو به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

 بهتر است پارچه کشمیر را با آب سرد شستشو دهید، زیرا آب گرم ممکن است باعث جداسازی الیاف و خرابی پارچه شود. همچنین برای شستن پارچه کشمیر، از محلول شستشوی مناسب استفاده کنید. بهتر است از محلول هایی که برای پارچه های حساس طراحی شده اند استفاده کنید.

پارچه کشمیر را هرگز با ماشین خشک کن خشک نکنید. بهتر است آن را با آرامی در هوا خشک کنید.  اگر قصد دارید پارچه کشمیر را اتو کنید، حتماً از دمای پایین استفاده کنید و به هیچ عنوان از دمای بالای ۱۱۰ درجه سانتیگراد استفاده نکنید.

با رعایت این موارد، می توانید پارچه کشمیر خود را به راحتی شستشو دهید و از طراوت و زیبایی آن برای مدت طولانی لذت ببرید.

شستشو و نگهداری پارچه‌های مخمل:

پارچه های مخمل یکی از پارچه های لطیف و شیک هستند و برای محصولاتی مثل لباس و مبلمان استفاده می شوند. در هنگام شستشو و نگهداری این پارچه ها باید مراقب بود تا آسیب نبینند و از رونق و زیبایی آن ها حفظ شود. در ادامه به نکات مهم در شستشو و نگهداری پارچه های مخمل اشاره می کنیم:

بهترین روش شستشوی پارچه های مخمل با دست است. در صورت استفاده از ماشین لباسشویی، باید حتماً برنامه شستشوی حساس را برای پارچه مخمل انتخاب کنید.

برای شستشوی پارچه مخمل باید از آب سرد استفاده کنید. آب گرم ممکن است باعث جداسازی الیاف و خرابی پارچه شود. 

 برای شستشوی پارچه مخمل، از محلول شستشوی مناسب استفاده کنید. بهتر است از محلول هایی که برای پارچه های حساس مثل مخمل طراحی شده اند استفاده کنید. برای شستشوی پارچه مخمل، باید از مواد شوینده قوی خودداری کنید. این مواد ممکن است باعث خراشیدگی و تغییر رنگ پارچه شوند.

برای از بین بردن چین و چروک‌های سطحی مخمل، می‌توانید از یک بخار ملایم استفاده کنید و هرگز آن‌ها را اتو نکنید.

شستشو و نگهداری پارچه‌های سوئیت:

پارچه سوئیت طبیعی به آب حساس است و نمی‌توانید آن را با خیال راحت، با دست یا ماشین لباسشویی بشویید. 

پارچه های سوئیت اغلب برای لباس های ورزشی و راحتی استفاده می شوند و برای استفاده بیشتر از آن ها، لازم است که به درستی شسته و نگهداری شوند. در ادامه به نکات مهم در شستشو و نگهداری پارچه های سوئیت اشاره می کنیم:

برای شستشوی پارچه های سوئیت باید از آب سرد استفاده کنید. آب گرم ممکن است باعث جداسازی الیاف و خرابی پارچه شود. همچنین برای شستشوی پارچه های سوئیت، از محلول شستشوی مناسب استفاده کنید. بهتر است از محلول هایی که برای پارچه های حساس مثل سوئیت طراحی شده اند استفاده کنید.

بهترین روش شستشوی پارچه های سوئیت با دست است. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، باید حتماً برنامه شستشوی حساس را برای پارچه سوئیت انتخاب کنید.

پارچه های سوئیت را هرگز با ماشین خشک کن خشک نکنید. بهتر است آن را با آرامی در هوا خشک کنید.

بهتر است پارچه سوئیت را با استفاده از مواد لکه‌بر مخصوص این پارچه یا ببرس مخصوص سوییت از بین ببرید.

اما بسیاری از انواع سوییت مصنوعی به آب حساس نیستند و می‌توانید آن را به راحتی و بدون دغدغه با آب سرد و مواد شوینده بشویید.

شستشو و نگهداری پالتوهای فوتر و پشمی:

پالتوهای فوتر و پشمی باید به طور دوره‌ای شسته شوند و در هر فصل یک بار حداقل شسته شوند. این کار باعث حفظ پارچه و جلوگیری از خرابی و ساییدگی آن می شود.

 برای شستشوی پالتوهای فوتر و پشمی، از محلول شستشوی مناسب استفاده کنید. بهتر است از محلول هایی که برای پارچه های حساس مثل پشم و فوتر طراحی شده اند استفاده کنید.

 بهترین روش شستشوی پالتوهای فوتر و پشمی با دست است، اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید باید حتماً برنامه شستشوی حساس را برای آن ها انتخاب کنید.

 برای شستشوی پالتوهای فوتر و پشمی، باید از آب سرد یا خنک استفاده کنید. آب گرم ممکن است باعث جداسازی الیاف و خرابی پارچه شود. همچنین در صورت لزوم، می توانید از نرم‌کننده پارچه استفاده کنید، اما توجه کنید که نرم‌کننده را باید با اندازه مناسب استفاده کنید تا جلوگیری از ساییدگی پارچه کند.

فراموش نکنید برای شست و شوی پالتوی پشمی و فوتر حتما برنامه ماشین لباسشویی روی حالت مناسب برای لباس‌های پشمی قرار دهید و از چلاندن و تکان دادن پالتوی پشمی و فوتر پرهیز کنید.

شستشو و نگهداری لباس‌های کرپ:

لباس های کرپ از پارچه هایی هستند که نیازمند شستشوی مناسب به خودشان هستند. در ادامه به نکات مهم در شستشو و نگهداری لباس های کرپ اشاره می کنیم:

 برای شستشوی لباس های کرپ، باید از آب سرد استفاده کنید. آب گرم ممکن است باعث جداسازی رنگ ها و ساییدگی پارچه شود.

بهترین روش شستشوی لباس های کرپ با دست است. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، باید حتماً برنامه شستشوی حساس را برای آن ها انتخاب کنید. قبل از شستشوی لباس های کرپ، آن ها را از لباس های دیگر جدا کنید تا از خراشیدگی و ساییدگی آن ها جلوگیری شود.

اتو کردن با دمای پایین: برای اتو کردن لباس های کرپ، باید از دمای پایین استفاده کنید تا پارچه آسیب نبیند. همچنین می توانید از پارچه های نازک برای پوشاندن لباس های کرپ استفاده کنید و سپس اتو کنید.

هنگامی که مرطوب است آن را صاف کنید تا بعد از خشک شدن نیازی به اتو کشی نداشته باشد اما در صورتی که نیاز به اتو کشی داشتند، لباس را پشت و رو کرده و ظبق نکته گفته شده اتو کنید.

شستشو لباس‌های نایلونی و پلی‌استر:

لباس‌هایی که از پلی‌استر یا نایلون ساخته شده‌اند، پارچه‌هایی با خصوصیات خاصی هستند و نیاز به رعایت نکات خاصی در شستشوی آن‌ها دارند. در ادامه به نکات مهم در شستشو و نگهداری لباس‌های نایلونی و پلی‌استر اشاره می‌کنیم:

 در هنگام خرید لباس‌های پلی‌استری یا نایلونی، بررسی کنید که آیا برچسب شستشوی لباس با خصوصیات این پارچه‌ها مطابقت دارد یا خیر؛ چرا که برخی از لباس‌های پلی‌استری و نایلونی نیازمند شستشوی خاصی هستند.

برای شستشوی لباس‌های پلی‌استری و نایلونی، بهتر است از آب سرد استفاده کنید؛ چرا که آب گرم ممکن است باعث جداسازی رنگ‌ها و کاهش کیفیت پارچه شود.

برای شستشوی لباس‌های پلی‌استری و نایلونی، از محلول شستشوی مناسب برای پارچه‌های حساس استفاده کنید؛ چرا که محلول‌های شستشوی قوی ممکن است باعث خراشیدگی و کاهش کیفیت پارچه شوند.برای جلوگیری از الکتریسیته موجود در لباس‌های نایلونی بهتر است در هنگام شستشو به آب کمی نرم‌کننده اضافه کرد.

این نوع لباس‌ها سریع خشک می‌شوند و در صورتی که چلانده نشوند، نیازی به اتو کشی ندارند.

شستشو و نگهداری از پارچه‌های کتان:

پارچه‌های کتان از محبوبیت بسیاری در میان افراد برخوردار هستند و در لباس‌های روزمره و همچنین ملحفه‌ها، رومیزی‌ها و دستمال‌ها استفاده می‌شوند. برای نگهداری درست و شستشوی مناسب از پارچه‌های کتان، به نکات زیر توجه کنید:

 قبل از شستشوی هر پارچه‌ای، باید برچسب شستشو را بررسی کرد تا به راحتی بتوانید روش شستشوی مناسب را تشخیص دهید.

 برای شستشوی پارچه‌های کتان، از آب سرد استفاده کنید؛  برای شستشوی پارچه‌های کتان، از محلول شستشوی مناسب برای پارچه‌های حساس استفاده کنید؛ چرا که محلول‌های شستشوی قوی ممکن است باعث خراشیدگی و کاهش کیفیت پارچه شوند. ماشین لباس‌شویی بهترین راه برای شستن لباس‌های کتان است و برای شستن این لباس‌ها بهتر است به جای پودر از مایع‌های لباس شویی استفاده کنید. 

در هنگام شستشوی پارچه‌های کتان با رنگ‌های مختلف، باید آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید؛ چرا که رنگ‌های مختلف ممکن است با هم ترکیب شده و باعث لکه‌های پایدار بر روی پارچه شوند.

یکی از عیب‌های قابل توجه این نوع لباس‌ها این است که پس از شسته شدن بور می‌شوند؛ البته اگر نکات شستشوی لباس‌های کتان را رعایت کنید با این مشکل مواجه نمی‌شوید.

اگر قرار است پارچه‌های کتان را اتو کنید، حتما در هنگام اتوکشی این لباس ها درجه اتو را کم کنید یا بر روی لباس خود یک پارچه قرار دهید تا از براق شدن لباستان جلوگیری کنید.

شستشو و نگهداری کیف دستی:

اگر به استفاده از کیف‌های چرمی و یا جیر علاقه‌مند هستید، باید بدانید اقلامی با این جنس‌ها، روش‌ها و اصولی خاص نیز برای مراقبت دارند که از فرسوده و قدیمی شدن زود هنگام آن‌ها جلوگیری می‌کند.

همانطور که می دانید اجناس چرم بسیار مقاوم هستند؛ اما برای نگهداری چرم نیاز به چرب نگه داشتن آن‌ها است و این اقلام باید به واسطه واکس مخصوص خود تمیز و چرب شوند.

برای تمیز کردن جیر نیز می‌بایست کیف و کفش برس کشیده شوند و به وسیله پاک کننده مخصوص جیر پاکسازی شوند.

شستشو و نگهداری کفش:

کفش‌‌های مهمانی و رسمی را درون یک جعبه قرار دهید و روی آن را با تکه‌ای پلاستیک یا دستمال کاغذی بپوشانید و در داخل کمد لباس‌ها و یا جاکفشی نگهداری کنید.

کفش‌ها نباید در محل نامناسب و زیر فشار وسایل دیگر قرار گیرند.

نکته حائز اهمیت دیگر رسیدگی کردن به این کفش‌ها به وسیله اسپری‌ها و واکس‌های مخصوص است.

جمع‌بندی:

در این مطلب به شستشو و نگهداری از پارچه‌های مختلف از جمله پارچه‌های جین، کشمیر، مخمل، سوئیت، فوتر و پشمی، کرپ، نایلونی و پلی‌استر و همچنین پارچه‌های کتان پرداخته شد. برای نگهداری درست و شستشوی مناسب از هر پارچه‌ای، نکات و توصیه‌های خاصی وجود دارد که بهتر است به آن‌ها توجه کرد تا بهترین نتیجه را برای پارچه‌های خود بدست آورید. در کل، اطلاعات و مهارت در شستشو و نگهداری از پارچه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا ماندگاری و دوام پارچه‌های خود را بهبود بخشید و آن‌ها را از طریق شستشو و مراقبت مناسب به خوبی نگه دارید.