نحوه ارسال کالا با پست

اصولاً می‌توان گفت ارسال از طریق پست پیشتاز، سریع‌تر از ارسال عادی است، اما در شهرهای بزرگ تفاوت چندانی در زمان رسیدن بسته‌ها وجود ندارد. هر دو روش ارسال ممکن است بین 24 تا 72 ساعت زمان ببرد تا بسته به مقصد مشتری برسد.
هنگام ارسال کالا از طریق پست، علاوه بر هزینه پست، باید هزینه بسته‌بندی و کارتن را نیز در نظر بگیرید. حتی اگر محصول شما دارای بسته‌بندی است، معمولاً نیاز است آن را در کارتن‌های شرکت پست قرار دهید یا حداقل در یک کارتن ساده بسته‌بندی کنید.
باید توجه داشت که ارسال از طریق پست محدودیت‌هایی نیز دارد، به عنوان مثال، امکان ارسال ظروف شیشه‌ای یا مایعات با استفاده از این روش وجود ندارد.پست پیشتاز با چه وسیله ای ارسال میشود.
اگر فرستنده و گیرنده هر دو در یک شهر واقع شده باشند، بسته شما توسط نمایندگان پستی یا پستچی‌ها (موتورسیکلت‌سواران پست) ارسال می‌شود. در صورتی که بسته یا نامه کوچک باشد، از موتورسیکلت استفاده می‌شود و اگر بسته بزرگ باشد، از وانت استفاده می‌شود.
اما اگر گیرنده در شهری دیگری و فرستنده در شهر مبدأ قرار داشته باشد، بسته از طریق پست هوایی بین دو شهر جابجا می‌شود. در این حالت، ارسال در شهر مبدأ و مقصد اولویت دارد و در حین انتقال بین دو شهر، از پست هوایی استفاده می‌شود.

نحوه ارسال کالا توسط پیک

ارسال با پیک به عنوان سریعترین روش ارسال در نظر گرفته می‌شود. برای این منظور می‌توان از پیک موتوری، پیک ماشین سواری، وانت و سایر وسایل نقلیه استفاده کرد. نوع وسیله نقلیه بر ابعاد کالاهای شما وابسته است.
در سطح شهر نیز انواع پیک‌ها وجود دارند. از پیک‌های شخصی، تیپ بادپا، الو پیک، اسنپ باکس و به تازگی سرویس تپسی نیز برای ارسال کالا استفاده می‌شود.
نحوه ارسال کالا توسط تیپاکس
تیپاکس یک شرکت با سابقه است که به محل شما می‌آید و بسته‌های ارسالی شما را دریافت می‌کند و در محل مقصد به خریدار تحویل می‌دهد. با این حال، در عمل، ممکن است شما مجبور شوید بسته‌های خود را به دفتر تیپاکس ببرید و در آنجا تحویل دهید.

ساعت کاری پیک پست

ساعت کار دفاتر پستی ساعت 7:30 تا 14 هست البته ساعت کاری نواحی مرکزی و ادارات شهرستان ساعت 7 تا 16 است که البته در ساعت بعد از 14 شیفت به حساب میاد و حق شیفت به هزینه ارسال شما اضافه میشود.
نحوه ارسال کالا از طریق پست به شهرستان
کار خاص یا متفاوتی لازم نیست انجام دهید، شما به مرکز پستی مراجعه می‌کنید و بسته خود را تحویل می‌دهید. یکی از مزایای خدمات پست این است که شهرها و روستاهای کوچک نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند. با این حال، در روستاها ممکن است برخی مشکلات در زمینه کد پستی وجود داشته باشد، به عنوان مثال، همه روستاها یک کد پستی دارند.

مراحل پست پیشتاز

شما به دفتر پستی مراجعه می‌کنید و بسته خود را به مسئول پست پیشتاز تحویل می‌دهید. مسئول پست وزن بسته شما را اندازه‌گیری می‌کند و آدرس گیرنده و فرستنده را در سیستم خود وارد می‌کند. سپس هزینه را به شما اعلام می‌کند و شما پرداخت را انجام می‌دهید. در ادامه، مسئول پست برچسب مربوط به مرسوله شما که شامل کد رهگیری است، را چاپ کرده و روی بسته می‌چسباند. در نهایت، فرآیند تکمیل می‌شود.

هزینه های پستی شامل چه مواردی هست ؟

هزینه ارسال ، هزینه پیامک شناسه ، هزینه بیمه ، هزینه پیامک تحویل به مشتری (رسید تحویل) ، هزینه بسته بندی ، مالیات

اگر گیرنده منزل نباشه چی میشود ؟

پستچی دوبار به محل گیرنده مراجعه میکند (در دو روز متفاوت) و اگر در هر دو روز گیرنده در محل نباشه بسته به دفتر پستی برمیگیردد و گیرنده باید به دفتر مراجعه کند و بسته ش را بگیرد . البته پست چی یک کاغذ که نشون میدهد مراجعه کرده به داخل خونه میندازد.

رهگیری مرسوله پستی چگونه است ؟

برای رهگیری بسته پستی بارکد مرسوله را در سایت https://tracking.post.ir/ وارد میکنید و سایت اطلاعات رهگیری مرسولات در تمام مراحل قبول، رهسپاری و توزیع را نشانتان میدهدو

تیپاکس چند روزه میرسد ؟

24 ساعت تا 72 ساعت بستگی به فاصله مبدا و مقصد دارد.

مدارک لازم برای پست کالا به شهرستان شامل چه مواردی است؟

مدرک خاصی لازم نیست آدرس فرستنده ، آدرس گیرنده و کارت بانکی برای پرداخت هزینه ارسال.